Milyen a jó fotó ahhoz, hogy szép munkát adjak ki a kezemből?
A jövőbeli félreértések elkerülése végett jelen bejegyzésem szükségesnek vélem létrehozni egy kis magyarázattal, melyik típusú fotó, miért nem megfelelő, hiszen az utóbbi időben elszaporodtak az olyan kérések, melyeknél a megküldött kép alapján nem vállalhattam a megrendelést.
1. Felbontás
Ahhoz, hogy az eredmény mind minőségben, mind részletekben kiemelkedő legyen, elsősorban éles, nagy felbontású fotó szükséges (minimum 1080p).
Háttér: egy digitális képfájl pici, színes négyzetlapok összerendezésével kerül megjelenítésre a kijelzőn, melyet pixelnek, képpontnak nevezünk. Egy HD felbontású fotó 1920 x 1080 pixel. Minél nagyobb ez az érték, annál finomabb átmenetek és részletek jelennek meg a kép ránagyítása esetén.
Az alábbi példák jól szemléltetik, hogy mi a megfelelő és az elégtelen felbontás közti különbség:
Család 1 (1920 x 1280 pixel)
Család 2 (530 x 330 pixel)
Ha szemrevételezzük a két fotót, nem látunk különbséget. Ránagyítva viszont az alábbi helyzet áll fent:
Így máris látható, hogy a megfelelő felbontásban készült fotón az első család anyukájának minden szál szemöldöke is jól kivehető, míg a második, alacsony felbontásún az apa szemének már íve, formája sem látszik, annyira „pixeles”.
2. Minőség
Persze a megfelelő felbontás nem elég, hiszen az még nem azonos a fotó minőségével. A minőség elsősorban attól függ, milyen fényképezőgéppel/mobiltelefonnal készíted, milyen fényviszonyok között, továbbá van-e jelen bemozdulás a fotózott személyek részéről, vagy annak keze által, aki készítette a képet (elmosódás). A megfelelő minőségű fotó éles, jó fényviszonyok között készül, nem szemcsés. A szemcsésség tipikus példája a mostanság 99%-ban mobiltelefonnal, sötétben/árnyékban/félhomályban/lámpafénynél készült fotók, melyek nem könnyítik meg a helyzetem.
Példák elmosódott, rossz fényviszonyú, szemcsés képekre:
3. Facebook/messenger
Nagyon népszerű a facebook-on megosztott, vagy messengeren átküldött fotó. A facebook méretcsökkentés céljából (hiszen ők sem ingyen bérlik a tárhelyet) agyontömörítik a képeket, mely esetenként (főleg közeli, arcról készített fotóknál) marad még egy vállalható minőség, de jellemzően a végeredmény csapnivaló. Tehát amennyiben lehetséges, ne a már közösségi oldalakról leszedett, vagy azon keresztül átküldött fotót biztosítsd részemre, hanem email címemre átküldve, az eredeti darabot juttasd el nekem (persze, megosztható messengeren is előre, hogy tudjak mivel számolni). A facebook minőség főleg a kép méretén látszódik. Míg a fotó 3,5 MB-os méretben terjeszkedik a telefonon 4160 x 2340 pixelfelbontással, a facebook-on átküldött másolata már csupán 98 kB, ami méretben a fotó csupán 1/35 része, felbontása (1365 x 769 pixel) pedig egynegyede. Legkönnyebben a fájlméret ad tanúbizonyságot erről (100 – 200 kB), vagy a fájl neve, ami egy végeláthatatlan hosszú betű- és számkombináció.
Röviden, tömören tehát ahhoz, hogy szép eredményt tudjak elérni, az alábbi szempontokat szükséges figyelembe venned:
– magas felbontású (minimum 1920 x 1280 p);
– éles (nem homályos, illetve mosódott);
– jó fényviszonyok között készült (nem homályos, illetve szemcsés);
– nem került megosztásra facebook-on, vagy messengeren;
Ha nem vagy biztos a dolgodban, bármely képmegjelenítő szoftverrel nagyíts rá a képre;
Ha így sem vagy biztos a dolgodban, majd én segítek akkor! 🙂